Historické kinematografy ukrývá stará pevnost

Olomoucko – Pokud byste si chtěli prohlédnout kinematograf, první filmovou promítačku, zblízka, máte možnost v Muzeu Fortu XVII, který sídlí v působivé historické pevnosti z poloviny 19. století na kraji Olomouce. Sbírku asi sta starých kinematografů seskupila skupina nadšenců do filmové techniky.

On demand | Rádio Dráťák News | 23.3.2015

Jedním z nich je Roman Prokeš, mnohostranný umělec působící ve Studiu Bez kliky, jehož koníčkem jsou mimo jiné i historické filmové přístroje.

Rádio Dráťák News
23.3.2015 | 21:10 - 21:20 hod. 
Radio Burgenland | Livestream

„Snažil jsem se shánět staré filmy, digitalizovat záznamy a sbírat materiály, které by jinak podlehly zkáze. Chodili jsme po bazarech a shromažďovali cívky, až se to nakupilo do těchto velkých rozměrů,“ popisuje v pořadu Prokeš.

Roman Prokeš

Studio bez kliky

Roman Prokeš ukazuje exponát ze své soukromé sbírky.

Jeho soukromá sbírka exponátů zahrnuje okolo sta předmětů od optických hraček, jako jsou zoetropy a praxinoskopy, přes promítací přístroje 19. století – laterny magiky, až k promítačkám z konce 20. století. První část výstavy v Muzeu Fortu XVII se zabývá úplným „pravěkem“ kinematografie. „Návštěvníci si mohou sami rozpohybovat první film od Eduarda Muybridge. Podívají se na vzácné ručně kolorované obrázky z 19. století a prohlédnou si je pomocí nejjednoduššího promítacího přístroje, kouzelné lucerny – laterny magiky,“ říká Prokeš.

S některými předměty sběratel jezdí po různých expozicích po celé republice a seznamuje návštěvníky se všemi detaily. Například si v kinematografické dílně mohou zájemci vyrobit optickou hračku zvanou thaumatrop.

Výstava kinematografů

Studio bez kliky

Polygonální pevnost Fort Křelov XVII byla vybudovaná v letech 1851 až 1854. V současné době zde sídlí muzeum se stálou expozicí o historii fortové pevnosti a sbírkou militarií. Bývalá dělostřelecká pevnost dodává výstavě kinematografů působivou atmosféru. Nachází se tu také střižny i malé kino s plátnem.

Vypráví se zjevným elánem pro svůj koníček Roman Prokeš. Ve sdružení nazvaném Studio Bez Kliky působí současně s dalšími umělci z mnoha oborů, se kterými dává dohromady projekty v různých památkových objektech, muzeích či knihovnách. Jejich činností jsou výtvarné, divadelní i řemeslné dílny a interaktivní programy. A společným jmenovatelem samozřejmě nadšení pro věc.

Více informací: www.bezkliky.eu

Celý pořad uslyšíte dne 23.3.2015 a provede vás jím Pavlína Woodhams.